Opis technik

Style tatuażu

Wybór tatuażu to  śmiała i ważna decyzja.  Na pewno warto dobrze i głęboko ją rozważyć. Bo oprócz wyboru odpowiedniego, profesjonalnego tatuażysty, musisz jeszcze zastanowić się nad stylem tatuażu, który ma ciebie zdobić. Oczywiście w Red Rose Tatoo możesz zawsze liczyć na bezpłatną konsultację. Ale wydaje się, że o wiele łatwiej będzie ci opowiedzieć o swojej wizji tatuażu, jeśli poznasz główne trendy w tatuowaniu. A jest ich naprawdę bardzo dużo. Dlatego poniżej znajdziesz najpopularniejsze style tatuażu, abyś mógł łatwo znaleźć wzór tatuażu, który najlepiej cię wyrazi:

Image

Realistyczny tatuaż nawiązuje do klasycznego nurtu realizmu w sztukach pięknych z okresu renesansu. Brzmi to może pompatycznie, ale tak naprawdę oznacza najbardziej zaawansowany i kunsztowny styl odwzorowania rzeczywistego obrazu. Tatuaż wręcz przypomina fotografię lub obraz 3D. Jest to technika wymagająca od artysty bardzo dużej szczegółowości projektu, a także najwyższej precyzji w przenoszeniu wzoru tatuażu na skórę. Stworzenie tatuażu realistycznego wymaga od tatuatora dużego doświadczenia, cierpliwości oraz nieposkromionego talentu. Musi on bowiem  uchwycić szczegóły, które sprawiają że tatuaż zyskuje na stopniu realizmu. Technika realistyczna tatuażu tak naprawdę otwiera nieograniczone możliwości czerpania z najróżniejszych stylów, nurtów i kierunków. Każde precyzyjne, misterne odwzorowanie na skórze prawdziwego obrazu tworzy doskonały tatuaż realistyczny.

Ten styl tatuażu został zapoczątkowany w Niemczech przez dwóch artystów, architekta wnętrz i grafika. Zainspirowani muzyką, sztuką i banalnością panującą we współczesnym świecie połączyli je w artystyczny pozorny nieład.  Tatuaż trash polka jest kompozycją obrazu  realistycznego, wykonanego przy użyciu tuszy w bazowych kolorach: czarnym i białym oraz  wieloznacznych smug i napisów, głównie czerwonych i szarych. Całość tatuażu tworzy oryginalny kolaż, który obrazuje zaskakującą harmonię przeciwieństw: realizm i „śmieci”, sztukę i tandetę, przeszłość-teraźniejszość-przyszłość. Tatuaże w stylu Trash Polka są bardzo spektakularne. Połączenie pozornie nie związanych ze sobą wzorów, z nawiązaniem do abstrakcji jest wyzwaniem dla tatuatora. Wymaga bowiem ogromnego wyczucia sztuki i smaku oraz precyzji wykonania. Tatuaże w tym stylu kryją często ukryte przesłanie, są więc niezwykle unikatowe i wyjątkowe.

Styl tatuażu, który został zapoczątkowany przez marynarzy w XIX wieku w Europie i Ameryce. Żeglarze byli często bardzo przesądnymi ludźmi i wierzyli, że wzory, które wytatuowali sobie na ciele przyniosą im szczęście. Ten styl tatuażu charakteryzuje się grubym konturem i prostym wzorem. Zazwyczaj jest to prosty rysunek 2d, mocno nasycony wyrazistym kolorem. Tatuaże old school mają swoją symbolikę, odwołują się do motywów często związanych z morzem np. kotwice, syreny, róże, serca, statki, kobiety. Obecnie jednak tatuatorów inspirują inne style. Zatem ta technika tatuowania ewoluuje i choć nadal charakteryzuje ją bardzo wyrazisty rysunek tatuażu, to próbuje też fuzji z innymi stylami tatuowania.

Styl Linework w tatuażu jest stosunkowo nowym trendem. Charakteryzuje się dość znacznym minimalizmem i artystyczną subtelnością w porównaniu do innych technik tatuowania. Ze względu na te cechy jest głównie preferowany przez kobiety lub młodych ludzi.  Zaskakująco piękny w swej prostocie tatuaż Linework odwołuje się do różnego rodzaju motywów roślinnych  np. liści, drzew, kwiatów, jak również prezentuje figury geometryczne. Tatuaże te charakteryzują się bardzo dużą ilością drobnych detali, które linearnie tworzą na skórze precyzyjną ozdobę niczym biżuteria. Tatuażysta musi wykazać się bardzo misternym kunsztem, aby tuszem odtworzyć na skórze tak finezyjną grafikę. Pożądana jest pełna koncentracja i precyzja podczas tatuowania.

Image

Styl Dotwork w tatuażu jest dość często wymieniany obok techniki Linework. Oba te nowoczesne style obecnie są niezwykle popularne. W tatuażu dotwork najbardziej charakterystycznym elementem jest kropka. Jej odpowiednie zagęszczenie i intensywność tworzy subtelną, ale niebanalną kompozycję. Kontury w tatuażu są niewyraziste, ale wraz z zastosowaniem odpowiedniej techniki cieniowania kropkami, zwanej stipplingiem, kreują trójwymiarowy obraz na skórze. Stworzenie tatuażu w stylu dotwork jest bardzo pracochłonne i wymaga od tatuatora wielkiej precyzji i talentu.

Styl biomechanik w tatuażu uzupełnia ludzkie ciało w elementy mechaniczne, dopasowując to tego anatomię  ciała człowieka. Jest to styl który łączy rysunek elementów mechanicznych z rysunkiem ludzkich mięśni czy kości, tworząc wrażenie spękań ludzkiej skóry z której wyłania się mechanika. Wśród tatuowanych szczegółów mechanicznych często pojawiają się koła zębate, rury, dźwignie, śruby. Zdecydowanie taki tatuaż przeznaczony jest dla miłośników innowacji, technologii i mechaniki. Wykonanie na skórze tak precyzyjnego i skomplikowanego rysunku 3D wymaga od tatuatora niezwykłej precyzji, skupienia i koncentracji.

W stylu ornamentalnym tatuaż głównie bazuje na powtarzalności geometrycznych kształtów, stworzonych z linii i kropek. Ze względu właśnie na tą specyfikę, tatuaż wykonany w technice ornamentalnej bardzo dobrze adaptuje się do innych stylów. Warto zwrócić szczególną uwagę na symbolikę użytego i powtarzanego motywu, może on nawiązywać do harmonii, równowagi, czy spokoju. Ale tatuaż może mieć zawsze taką symbolikę, jak jest zgodna z wizją klienta.  W stylu ornamentalnym decydującym czynnikiem jest precyzja tatuatora oraz wyczucie symetrii.

Niezwykle odważna i imponująca technika tatuażu, która polega na użyciu nierozcieńczonego czarnego pigmentu na bardzo rozległym obszarze ciała. Zazwyczaj prezentują abstrakcyjne geometryczne wzory prezentowane w mrocznej stylistyce. Technika czarnego tatuażu jest niezwykle przydatna szczególnie, kiedy chcemy przykryć lub polepszyć stary tatuaż. Bardzo korzystne jest w tatuażu Black work nawiązywanie do innych technik np. Dotwork lub linework, które w spektakularny sposób przełamują surowy obraz czarnych geometrycznych kształtów. Ten styl zdecydowanie nie należy do subtelnych, ale znajdzie swoich zwolenników, szczególnie wśród tych odważnych klientów, którzy uwielbiają czarną stylistykę.

Image

Ten styl tatuażu charakteryzuje bardzo bogatą kolorystyką oraz zastosowaniem efektu rozlanej farby. Tatuator stosując rozmyte linie i cieniowanie tworzy na skórze subtelne obrazy kwiatów, zwierząt czy kosmosu. Tatuaż water color to prawdziwe dzieło sztuki przypominające efemeryczne obrazy malowane akwarelami. Są delikatne i pozbawione silnie zarysowanego konturu. Niezwykle istotna jest jasna, rozmyta kolorystyka, która przenikając się  buduje spektakularny efekt. Choć styl ten upodobały sobie głównie kobiety, to jego popularność ciągle rośnie i coraz więcej mężczyzn szuka pomysłu na przełożenie swojej wizji na ten styl. Natomiast od tatuatora ta technika wymaga niezwykłego wyczucia artystycznego, umiejętności naśladowania malarstwa akwarelą oraz doświadczenia w posługiwaniu się narzędziami do tatuowania.

Dla tatuaży w stylu etnicznym inspiracją są starożytne wzory. Technika ta kojarzona jest głównie z rysunkami polinezejskimi, ale może również nawiązywać do innych kultur np. mauretańskiej, celtyckiej, indyjskiej i inn. W przeszłości taki tatuaż był znakiem przynależności do konkretnej społeczności. Dziś szczególnie podkreśla się znaczenie symboliki  wyrażonej przez tatuaż. Tatuaż etniczny składa się bowiem z gładkich linii, kropek i znaków. Decydując  się na ten styl warto zatem wybrać wzór, który będzie miał dla nas szczególne znaczenie.

Styl neotradycyjny nawiązuje do amerykańskiej szkoły tradycyjnej Oldschool. Utrzymuje nadal silnie zarysowane kontury oraz nasyconą kolorystykę. Mocna kreska wciąż podkreśla przejrzystość i precyzję tatuażu. Jednakże neotrads ulega znacznie wpływom nowoczesnych technik, dlatego w tatuażu New School zobaczysz bogatą paletę barw, a kontury o różnej grubości i przede wszystkim misterne cieniowanie. W tatuażu neotradycyjnym zazwyczaj wykorzystuje się jeden główny motyw, wokół którego tatuuje się inne elementy, mające swoją symbolikę. Neotrads wciąż ewoluuje, jest tu zatem miejsce na rozbujanie wyobraźni i projektowanie indywidualnego wzoru. Zastosowanie stylu neotradycyjnego wymaga od tatuatora skupienia, precyzji,  talentu oraz umiejętności stosowania światłocienia.

Tatuaż japoński jest niezwykle wyrazisty i spektakularny. Nawiązuje do starych japońskich tradycji sprzed tysięcy lat. Polega na stworzeniu rozległego nasyconego barwą tatuażu przepełnionego znaczącą symboliką. Tradycyjny tatuaż Irezumi wykonywany był stopniowo przez kilka lat bardzo prostymi narzędziami do drzeworytu. Obecnie tatuator wykorzystując nowoczesny sprzęt nawiązuje do Irezumi poprzez samą stylistykę. Stosuje się zatem gruby, mocno zarysowany kontur, żywe kolory oraz bardzo bogate symbole odwołujące się do odwagi, wartości, emocji, roślin, czy postaci gejsz lub japońskich wojowników. Zastosowanie stylu japońskiego w tatuażu wymaga od tatuatora niezwykłej precyzji i koncentracji.

Image

W stylu ilustracyjnym powstają bardzo spektakularne i precyzyjne tatuaże. Nawiązują one nieco do tradycyjnej szkoły tatuażu poprzez samą przejrzystość mocno wybarwionego rysunku. Ale w tatuażu tym niezwykle ważne jest realistyczne i rzeczywiste odwzorowanie symbolu. Stosuje się precyzyjne konturowanie i cieniowanie, aby bardzo dobrze uwypuklić każdy detal. Symbolika stosowana w ilustracyjnym stylu tatuażu zazwyczaj nawiązuje do tematyki baśni, powieści, czy komiksów. W zależności od upodobania klienta może mieć zatem głęboki, moralizatorski charakter lub zupełnie lekki, zabawny wydźwięk. Ten styl tatuażu wymaga od tatuatora koncentracji, doświadczenie i pełnego opanowania innych technik.

Kontakt

ul. Fredry 36c /1
20-453 Lublin
tel: 505 795 184
redrose-tattoo@wp.pl

Śledź nas na:

Studio Tatuażu Red Rose Tattoo

Umów się na wizytę

Poniedziałek - Piątek
10:00 - 17:00